ČO JE PASÍVNY DOM ?

Posted by Milan Mraz on Wed, Jun 25 2014

Aj Vy patríte do skupiny ľudí túžiacej po priestrannom komfortnom dome, ktorý budete môcť využívať nielen na bývanie, odpočinok, ale aj zábavu s rodinou a priateľmi? Taká myšlienka vo Vás určite vyvoláva predstavu o horibilnej sume za dom Vašich snov. Je ním pasívny dom. Ten  Vám určite ušetrí peniaze za energie a zároveň ponúka zdravé bývanie.

 

 

Najdôležitejšou hodnotou v živote každého z nás je naše zdravie a zdravie celej rodiny. Život v pasívnom dome neznamená len ušetrené peniaze za kúrenie, ale aj dobrý pocit z toho, že žijete zdravo. Čím sa líši pasívny dom od ostatných? Odpoveď je jednoduchá. Zariadenie, ktoré pracuje v noci, filtruje vzduch a zbavuje ho tak škodlivín i prachu. Vďaka nemu dýchate čerstvý vzduch a nemusíte sa báť plesní, ktoré často vznikajú pri rekonštrukciách starých budov bez núteného vetrania.

 

Výhody pasívneho domu:

  • vyšší komfort života
  • extrémne nízke náklady na kúrenie
  • vysoká tepelná pohoda v miestnosti
  • netvorí sa prievan
  • stály prívod čerstvého vzduchu
  • príjemné teploty v zime i v lete

ÚSPORA TEPLA

Pasívny dom ročne spotrebuje maximálne 15 kilowatthodín na meter štvorcový vykurovacej plochy. V bežnom rodinnom dome, ktorý má podlahovú plochu cca 120 metrov štvorcových, to je 1800 kilovatthodín. Pre vykúrenie miestnosti s rozlohou 20 metrov štvorcových stačí 200 wattov (na porovnanie: výkon človeka v pokoji je 80 wattov, výkon stolového počítača je 250 wattov).

Vy preto môžete s úsmevom na tvári sledovať, ako závratne rastú ceny energií, lebo Vy sa bez nich takmer zaobídete.

NÍZKOENERGETICKÉ A PASíVNe

Názov pasívny dom vychádza z princípu využívania pasívnych tepelných ziskov v budove. Patria sem vonkajšie zisky zo slnečného žiarenia prechádzajúce do vnútra domu oknami a vnútorné zisky, medzi ktoré môžeme zaradiť teplo vyžarované spotrebičmi a v neposlednom rade nami ľuďmi. Vďaka použitej kvalitnej izolácii tieto zisky neunikajú von a postačia tak na zaistenie príjemnej teploty v miestnostiach takmer po celý rok.

 

Ak porovnávame potrebu energie na vykurovanie, neuniknú nám viditeľné rozdiely medzi rôznymi štandardmi, v ktorých sú budovy u nás stavané. Predchodcami pasívnych domov boli domy nízkoenergetické. Hraničná hodnota mernej potreby tepla na vykurovanie pre dosiahnutie tohto štandardu je 50 kWh/ (m2a). Nízkoenergetický dom obsahuje takmer podobné komponenty ako dom pasívny, ale v menšej miere. Takáto stavba potrebuje na rozdiel od pasívneho domu väčší zdroj tepla a rozsiahlejší vykurovací systém, a tým sa v konečnom dôsledku vyrovnávajú investičné náklady, ale prevádzkové zostávajú neporovnateľne vyššie ako u pasívneho domu.

 

Pasívne domy musia podľa uznávaných štandardov Passivhaus Institutu v Darmstadtu spĺňať niekoľko požiadaviek:

Tepore - prírodné drevovláknité dosky Isocell - celulózová izolácia, vzduchtesné sytémy Sádrokartón, stierky, omietky Komplexná regenerácia bytových domov Lindap